AKO VYBRAŤ KVALITNÉHO MAKLÉRA

1) Na dnešnom realitnom trhu sa pohybuje veľké množstvo maklérov a je veľmi zložité si vybrať toho „správneho.“ Podľa štatistík sa asi len 20% realitných maklérov na trhu dokáže dlhodobo živiť touto profesiou. Asi sa teraz pýtate, čo to má spoločné s Vami alebo aký vplyv to má na predaj Vašej nehnuteľnosti? Ten vplyv je naozaj veľký a hneď Vám vysvetlím prečo. Keď si vyberáte na trhu makléra, ktorý bude Vašu nehnuteľnosť predávať, máte asi len 20% pravdepodobnosť, že si vyberiete skúseného makléra, ktorý Vám s predajom pomôže a predá Váš byt/dom kvalitne, čo najvýhodnejšie a za čo najkratší čas, aby ste nestrácali zbytočne na hodnote Vašej nehnuteľnosti. Niektorí majitelia nehnuteľností si často neuvedomujú, že maklérovi zverujú do rúk obrovskú hodnotu a je dôležité, aby pri výbere makléra boli veľmi dôslední (ešte aj v dnešnej dobe mnoho predávajúcich ponúka svoju nehnuteľnosť cez viacero maklérov naraz, ktorých ani len nepoznajú, čo nie je najvhodnejší spôsob predaja).

Ako nájsť realitného makléra, ktorý bude pracovať v mojom záujme a neurobí z mojej nehnuteľnosti „ležiak“, ktorý na trhu stráca zbytočne hodnotu a je komplikované ho následne predať?

Odporúčam aby ste si zorganizovali stretnutie aj s niekoľkými realitnými maklérmi a požiadajte ich, aby sa Vám odprezentovali a podložili Vám svoje skúsenosti napr. počtom predajov za posledné obdobie pripadne Vám ukázali svoj spôsob predaja, akým budú Vašu nehnuteľnosť ponúkať. Ak má realitný maklér predaných aspoň 15 nehnuteľností ročne a jeho prezentácia má prvky profesionality (znamená to, že Vám jeho spôsob predaja dáva aspoň trocha logiku), tak to bude zrejme ten „správny človek,“ ktorý Vám bude vedieť s predajom pomôcť. Pre predávajúceho je kvalitný realitný agent dôležitejší ako kedykoľvek v minulosti, pretože jeho služba spočíva hlavne v tom, aby dokonale poznal trh, na ktorom sa pohybuje a aby vedel nájsť vhodného kupujúceho v čo najkratšom čase a za najlepšiu cenu. V dnešnej dobe sú žiaľ aj transakcie omnoho komplikovanejšie ako v minulosti a dobrý realitný profesionál Vám uľahčí celý proces predaja.

Nanešťastie aj dnes väčšina predávajúcich vyberá realitného makléra len na základe výšky provízie (čím nižšia, tým lepšia) alebo vyberajú maklérov, ktorí ohodnotia ich nehnuteľnosť za čo najvyššiu cenu (pozor na tento postup, odporúčam Vám informovať sa, aký vplyv to môže mať na konečnú predajnú cenu). Treba si uvedomiť, že maklérovi zverujete do rúk veľkú hodnotu a niekoľko nesprávnych krokov Vás môže stáť aj niekoľko tisíc eur a množstvo stratených nervov. V realitách neplatí príslovie, že dostanete „veľa muziky za málo peňazí.“ Kvalitný maklér Vám radšej vždy stanoví reálnu cenu na základe cenovej analýzy, lebo vie, že pri nesprávnom stanovení predajnej ceny môže celému procesu predaja zbytočne uškodiť.
Ak chcete aj Vy predávať Vašu nehnuteľnosť bezpečne, tak ma prosím neváhajte kontaktovať.